Az országos médiában egyre több híradás szól arról, hogy munkájuk gyakorlása során rendőröket, mentősöket, buszvezetőket támadtak meg. Előfordult, hogy valaki autóval elsodorta a rendőrt és annak testi épségét veszélyeztetve próbált elhajtani. Az ilyen cselekmények különösen veszélyesek, mivel a jogállam rendjét, biztonságát szavatoló rendőr életét, testi épségét hivatása gyakorlása miatt sértik, veszélyeztetik.
Volt buszvezetőkkel szembeni tettleges fellépés vagy olyan eset is mikor a feldühödött utas bántalmazta a jegyellenőrt.
Pedig aki ezeket a személyeket bántalmazza súlyos következményekre számíthat.
Az 1978. évi IV. törvény a Büntető Törvénykönyvről (a Btk.) rögzíti, ki minősül hivatalos személynek, közfeladatot ellátó személynek, illetve az őket megtámadók milyen büntetésre számíthatnak.
„229. § (1) Aki a hivatalos személyt vagy a külföldi hivatalos személyt jogszerű eljárásában erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályozza, intézkedésre kényszeríti, vagy eljárása alatt, illetőleg emiatt bántalmazza, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
Súlyosabban büntetendő, ha a cselekményt csoportosan vagy felfegyverkezve követik el.
Hivatalos személy többek között az országgyűlési képviselő, a bíró, az ügyész, a jegyző, a polgármester, a rendőr, a helyi önkormányzati testület tagja, a közjegyző.
„230. § (1) A 229. § rendelkezései szerint büntetendő, aki az ott meghatározott cselekményt közfeladatot ellátó személy ellen követi el.”
Közfeladatot ellátó személy többek között a mentőszolgálat tagja, az orvos, a polgárőr, a postás, a buszvezető, a taxis, a tűzoltó és nem utolsó sorban a pedagógus.
Békés Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály