Újkígyós fekvése, földrajzi jellemzői

Újkígyós az Alföld tiszántúli területének délkeleti részén fekszik, a Körösök és a Maros között, Békés megyében Békéscsabától délnyugatra 17, Gyulától nagyjából nyugatra 26 km-re. A régió egyik kiemelkedő központi térsége, a közép-békési településegyüttes közelségének pozitív hatása meghatározza a nagyközség fejlődésének eddigi és jövőbeli pályáját. Az említett városok közelsége egyre erősebben segíti az urbanizációs folyamat kibontakozását is.

A város megközelítőleg a Békési süllyedék és a Maros-hordalékkúp érintkezésében a Békés–csanádi löszhát keleti, Alföldünk délkeleti sarkában helyezkedik el. Terepszintje átlagosan 92 méter a tengerszint felett.

Ezen a területen különösen intenzív volt a folyók, különösen a Maros feltöltő tevékenysége. Ennek következtében a felszín közeli rétegekben durva homokos, néhol kavicsos üledék található.

Újkígyósra a meleg nyarú, száraz, illetve mérsékelten száraz klíma a jellemző. A napi középhőmérséklet áprilistól októberig közel kétszáz napon át meghaladja a 10 Celsius-fokot. Ez nagyjából egybeesik a fagymentes időszakkal. A legmelegebb nyári napokon 35 Celsius-fok fölött, a leghidegebb téli napokon –15 Celsius-fok alatt lehet a hőmérséklet.

Újkígyós belterületén élővíz, holtág, vízelvezető csatorna nincs. A településhez legközelebb az úgynevezett „Dögös-kákafoki” csatorna van, melynek funkciója a belvíz elvezetése, valamint 1996 óta Újkígyós és Szabadkígyós települések tisztított szennyvizeinek befogadása.

Újkígyós nagy kiterjedésű síkságon fekszik, ezért növény- és állatvilága ennek megfelelően alakult ki. A település egyik természetvédelmi szem- pontból különösen értékes területe a Körös–Maros Nemzeti Parkhoz tartozik (ez a korábbi Szabadkígyósi Tájvédelmi Körzet). Ezek a területek részben szikesek, csak legeltetésre használhatók. Ahol egész évben nedves foltok maradnak, ott buja mocsári növényzet él. A térségben a jellegzetes sziki növényzet az uralkodó, az úgynevezett kunhalmokon számos növényfaj utolsó példányai találhatók meg.

Az Újkígyós határában gyakran előforduló, védett vizes élőhelyek egyike

A vizes, tocsogós rétek a vizes élőhelyre jellemző növény- és állatvilág számára jelentenek túlélési lehetőséget. A területen kilencven madárfaj fészkel, köztük számos Európa-szerte ritka ragadozó madár. A terület látogathatósága korlátozott a növény- és állatvilág védelme érdekében. A település egyéb területein az Alföld jellegzetes növényei és állatai találhatók meg. A vadászható vadak között említhetjük a fácánt, a nyulat, az őzet és a foglyot.

Újkígyós természeti adottságai közül első és legfontosabb helyen a világviszonylatban is kitűnő minőségű, átlagban 40 aranykorona körüli termőföldet kell megemlíteni, amely a nagy hagyományokra visszatekintő mezőgazdasági termelés alapfeltétele. A fent említett klimatikus viszonyokkal párosulva kiválóan alkalmas számos kultúrnövény termesz- tésére, illetve az állattenyésztés takarmányigényeinek magas fokú kielégítésére.

Vizes élőhelyek egyike

Újkígyós fekvése, földrajzi jellemzői (doc)

Kövessen minket a Facebookon is!
Facebook Pagelike Widget
Következik
  • Nincs esemény
  • Naptár
    hét
    ked
    sze
    csü
    pén
    szo
    vas
    h
    k
    s
    c
    p
    s
    v
    29
    30
    31
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    1
    Megszakítás