A bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló 2005. évi CXXXV. törvény a bűncselekmények áldozatai számára részben alanyi jogon, részben rászorultság esetén támogatást biztosít.
Az igénybe vehető szolgáltatások:
Tájékoztatás: minden, a szolgálathoz forduló személy ingyenes tájékoztatást kap
– a büntetőeljárásbeli jogairól és kötelezettségeiről,
– az áldozatsegítés keretében igénybe vehető szolgáltatásokról,
– e szolgáltatások igénybevételének feltételeiről,
– az áldozatsegítő támogatások igénylésének módjáról,
– az áldozatsegítésben közreműködő egyéb szervezetek elérhetőségéről.
Érdekérvényesítés: az áldozat az általános tájékoztatáson túl igényt tarthat a szolgálat segítségére, érdekeinek érvényesítése céljából is.
Személyre szabott felvilágosítást kell kapnia alapvető jogairól, és az őt megillető egészségügyi, biztosítási, szociális ellátásokról. Szükség esetén közreműködik abban, hogy ezekhez a szolgáltatásokhoz mielőbb hozzáférjen.
Jogi segítségnyújtás: ha az áldozat ügyének további intézése szakjogászi közreműködést kíván, akkor az áldozatsegítő szolgálat köteles őt a jogi segítségnyújtó szolgálathoz irányítani.
Azonnali pénzügyi segély: az áldozatsegítő szolgálat fedezi az áldozat lakhatással, ruházkodással, élelmezéssel, utazással kapcsolatos, valamint a gyógyászati és kegyeleti jellegű rendkívüli kiadásait akkor, ha a bűncselekmény következtében az áldozat ezen kiadások megfizetésére nem képes. A segély legmagasabb összege 2011-ben 85.914,- Ft.
Állami kárenyhítés: a szándékos személy elleni erőszakos bűncselekmények áldozatait állami kárenyhítés is megilleti. Kárenyhítésre a bűncselekmény azon közvetlen fizikai sértettjei jogosultak, akiknek testi épsége, egészsége a bűncselekmény következtében súlyosan károsodott, továbbá ezek hozzátartozói, eltartottjai. A kárenyhítés csak a rászoruló áldozatnak adható. Rászorulónak tekintendő az áldozat, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az alapösszeg kétszeresét, 2011-ben 171.828,- Ft-ot.
Az áldozatsegítő támogatások igénybevétele önkéntes. Az azonnali pénzügyi segély, illetve kárenyhítés iránti „Kérelmet” írásban, az erre a célra rendszeresített nyomtatvány kitöltésével kell benyújtani. Az érdekérvényesítés elősegítése, illetve jogi segítségnyújtás kapcsán benyújtott kérelem az Áldozatsegítő Szolgálatnál bármilyen formában előterjeszthető, azzal a kiegészítéssel, hogy a Jogi Segítségnyújtó Szolgálatnál a kérelem előterjesztése szintén formanyomtatványon történik. Az Áldozatsegítő Szolgálatnál a kérelemhez csatolni kell az ügyben eljáró nyomozóhatóság, ügyészség, vagy bíróság által kiállított, a büntetőeljárás adatiról szóló „Igazolás”-t. A kérelemhez szükség esetén a szociális rászorultságot igazoló dokumentumokat is mellékelni kell.
A kérelem benyújtásának határideje:
– azonnali pénzügyi segélyért a bűncselekményt követő 5 napon belül lehet folyamodni,
– az érdekérvényesítés elősegítése és a jogi segítségnyújtás iránti kérelem nincs határidőhöz kötve
– állami kárenyhítésért a bűncselekmény elkövetési utáni 3 hónapon belül lehet folyamodni (a
törvényben felsorolt kivételes esetekben ez az idő hosszabb is lehet).
A határidő önhibán kívüli elmulasztása esetén igazolási kérelmet terjeszthet elő, melyet a mulasztásról való tudomásszerzéstől számított 8 napon belül nyújthat be.
Amennyiben további kérdése lenne, az alábbi elérhetőségeken állunk rendelkezésére:
Békés Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata Áldozatsegítő Szolgálat
Címe: Békéscsaba, Szabadság tér 20-22.
dr. Szarka Anikó osztályvezető tel: 540-363
dr. Tóth Andrea ügyintéző
Hatvani Ildikó ügykezelő
Fax: 06/66/540-369
E-mail: SzarkaA@pjsz.gov.hu
Ügyfélfogadási ideje:
Hétfő 09.00-13.00 óráig
Kedd 13.00-16.00 óráig
Szerda 13.00-18.00 óráig
Csütörtök 09.00-13.00 óráig