Az új korona vírus okozta fertőzéssel kapcsolatos megbetegedések számának növekedésére tekintettel, a miniszteri utasításoknak megfelelően, a Békés Megyei Központi Kórház, mint 2019-nCoV okozta fertőzéssel érintett betegek ellátására kijelölt intézmény, felkészült a tömeges megbetegedések ellátására.
Annak érdekében, hogy a betegellátás zavartalan legyen és emellett a fertőzött betegek koncentráltan, a nem fertőzött betegektől elkülönítetten kerüljenek gyógykezelésre, a COVID-19 gyanús beteg kezelése 2020. április 20-tól a gyulai Pándy Kálmán Tagkórházban (Semmelweis utca 1. és Sitka 1. telephelyeken) történik.
Ezúton tájékoztatom Önöket, hogy 2020. április 15-én szerdától ütemezetten elkezdődik a gyulai telephelyeken kezelt betegek áthelyezése és ezzel egy időben a biztonságos betegellátás érdekében a betegutak átszervezése is.
2020. április 14-től érvényes változások:
Az aktív fekvőbeteg ellátást igénylő betegek kórházi felvételére a Dr. Réthy Pál Tagkórház (5600 Békéscsaba, Gyulai út 18.) osztályain kerül sor.
A Pándy Kálmán Tagkórházban (5700 Gyula, Semmelweis u. 1.) változatlanul tovább működik a Sürgősségi Betegellátást biztosító (SBO), az Infektológia (fertőző osztály), a Klinikai Onkológiai Centrum (onkológiai, sugárterápiás, hospice ellátás), a Gyermek-, és Csecsemőgyógyászati osztály PIC, intenzív, neonatológia ellátása, az Invasív kardiológia (szív katéteres laboratórium), az Aktív tüdőgyógyászat (Gyula, Sitka 1.). Ezen szakmák a működési feltételek rögzítettsége miatt maradnak a Pándy Kálmán Tagkórházban, illetve a Tüdőkórházban, ahol a Covid-19 fertőzött betegek ellátástól teljesen elkülönítetten fognak működni. A pszichiátriai fekvőbeteg ellátás, a betegek felvétele 2020. április 20-ig változatlan helyen, a Pándy Kálmán Tagkórház Pszichiátriai osztályán biztosított.
A Pándy Kálmán tagkórház ellátási területéhez tartozó járó betegek az ellátást 2020. április 20-tól a gyulai Rendelőintézetben (5700 Gyula, Dob utca) vehetik igénybe.
A szakrendelések érvényes beutalóval, telefonon előre egyeztetett időpont alapján vehetők igénybe. A telefonszámok és rendelési idők honlapunkon 2020. április 15-től elérhetők lesznek. Az esetleges változásokról folyamatosan tájékoztatni fogjuk a tisztelt lakosságot.
A krónikus osztályok betegei előre láthatólag 2020. április 17-19 között kerülnek áthelyezésre az intézmény másik kórházi osztályára vagy szociális intézménybe.
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a járványügyi helyzet jelen állapotában a gyulai kistérség alapellátási gyermekgyógyászati ügyelete változatlanul biztosított munkanapokon 16 órától másnap reggel 8 óráig, munkaszüneti napokon és hétvégén reggel 8 órától másnap reggel 8 óráig a Gyula, Semmelweis u. 1. szám alatti telephelyen a Gyermekgyógyászati osztályon az A lépcsőház magas földszintjén található (Semmelweis tömb). Esetleges változásokról tájékoztatni fogjuk a Tisztelt Lakosságot!
Az intézménybe történő belépés:
Pándy Kálmán Tagkórház Karácsony János utcai teherportát csak a munkatársak és a mentők használhatják. A betegek mind gyalogosan, mind személyautóval a Semmelweis utcai személyi portán keresztül érkezhetnek, ahol az SBO munkatársai előzetes triage-t végeznek.
Dr. Réthy Pál Tagkórház Dedinszky Gyula utcai teherportát csak a munkatársak és a mentők használhatják. A betegek a Gyulai út felől a sebészeti tömb auláján keresztül érkezhetnek, ahol az SBO munkatársai előzetes triage-t végeznek.
A veszélyhelyzet alatt az alábbi szabályok érvényesek, ami szerint tervezett egészségügyi ellátások csak akkor kerülhetnek elvégzésre, ha annak oka
– életveszély, illetve sürgős szükség,
– daganatos megbetegedésben szenvedők ellátása és
– tartós egészségkárosodás elkerülése.
A Központi Laboratóriumi járóbeteg szakrendelésein csak az alábbiakban felsoroltak esetén végezik el a mintavételeket:
– onkológiai szakrendelés beutalójával érkező betegek,
– hematológiai szakrendelés beutalójával érkező betegek,
– protrombin idő/INR vizsgálatok elvégzése,
– terhesség alatti kötelező vizsgálatok.
– egyedi elbírálás alapján sürgős esetben:
– vidékről érkező idős, mozgásukban korlátozott betegek vizsgálatainak elvégzését,
– képalkotó diagnosztikai, sürgős sebészeti beavatkozások elvégzéséhez szükséges laboratóriumi vizsgálati eredmények,
– érvényes beutalóval érkező betegek sürgős vizsgálatok elvégzése és/vagy foglalkozás-egészségügyi orvos által kiállított beutalóval rendelkezők.
Lelet kiadások szünetelnek: A diagnosztikai vizsgálatok (laboratóriumi vizsgálatok, röntgen, ultrahang, CT, MRI, izotóp) leleteit az EESZT-be feltöltjük, amelyeket megfelelő hozzáférés esetén le lehet tölteni.
A tüdőszűrés és egyéb szűrővizsgálatok szünetelnek: a foglalkozás egészségügyi szakorvos beutalójával rendelkező betegek, akiknek a munkába álláshoz elengedhetetlen a vizsgálat elvégzése csak érvényes beutaló esetén kerülhet sor a vizsgálatra. Tüdőszűrést végzünk továbbá sürgősségi esetekben.
Járóbeteg/fizioterápiás szakellátás korlátozása:
A fekvőbeteg szakellátáshoz hasonlóan valamennyi járóbeteg szakellátás korlátozottan vehető igénybe.
Minden előjegyzett beteget értesítünk, valamint biztosítjuk a szakrendeléseken a telefonos konzultációt.
Kontroll vizsgálatok:
A beteg megjelenést kérjük, szíveskedjenek elhalasztani. A kihirdetett veszélyhelyzet megszűnését követően új időpont egyeztetése szükséges.
Nem sürgősségi fekvőbeteg szakellátás:
Az előre tervezett műtétekhez hasonlóan valamennyi fekvő beteg ellátó osztály és krónikus osztály betegfelvétele is módosul.
Ha Önnek van már osztályos felvételi időpontja az a kialakult helyzet miatt elmarad. Az újabb felvételi időpontról értesíteni fogjuk. A nappali ellátások teljes körűen szünetelnek.
Műtéti program átütemezése:
Az előre tervezett műtéti beavatkozások elvégzésére csak a járványveszély megszűnte után kerül sor. Az időpontok módosításáról az Ön által megadott elérhetőségen értesítjük.
Az aktuális állapotával kapcsolatos kezelés szükségességéről háziorvosával/kezelőorvosával telefonon egyeztessen.
A folyamatban lévő onkológiai kezelésekre a változások nem érvényesek, azok a megfelelő protokollok szerint zajlanak.
Beutalók, igazolások érvényessége:
- a közgyógyellátásra való jogosultság a kormány döntése értelmében a veszélyhelyzet időtartama alatt, majd annak megszűntét követő 90 napig fennmarad,
- a keresőképtelenségről szóló igazolásokat sem kell 2 hetenként kiállítani,
- az idős emberek védelmében a stabil állapotú krónikus betegek szokásos gyógyszereinek elektronikus vényen történő rendelése, valamint a betegeknek adott tanácsadás távkonzultáció során is történhet,
- az emelt és kiemelt támogatással rendelhető gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre kiállított szakorvosi javaslatok is érvényesek maradnak a veszélyhelyzet időtartama alatt, valamint a veszélyhelyzet megszűnését követően 90 napig
- a mai napra és az ezt követő napokra érvényes beutalók a veszélyhelyzet megszűnését követően 90 napig érvényesek maradnak. Ezeket az intézmény elfogadottnak tekinti a járványveszély megszűnte után.
E-recept alkalmazása:
A személyes találkozások számának csökkentése érdekében a mai naptól minden beteg részére biztosítjuk az e-recept elérhetőségét. A veszélyhelyzet kihirdetésétől egyszerűsödött az e-recept kiváltásának feltételrendszere. A veszélyhelyzetben a gyógyszertárak a gyógyszer kiadását felírási igazolás és meghatalmazás nélkül is teljesítik azon személy részére, aki közli a beteg TAJ-számát, és saját személyazonosító adatait is hitelt érdemlően igazolja. A gyógyszertárban kizárólag a gyógyszert átvevő személy adatait rögzítik, és kiadják számára a receptre felírt gyógyszereket.
SZIGORÚ látogatási tilalom van érvényben!
Törekszünk arra, hogy az alábbi esetekben biztosítsuk a kapcsolattartási jogot az aktuális járványügyi helyzetnek megfelelően:
Súlyos állapotú betegnek joga van, hogy az általa megjelölt személy mellette tartózkodjon. Felnőtt betegeket csak különleges esetben engedéllyel látogathatják (súlyos állapotú, haldokló beteg).
A kiskorú betegek mellett a szülő, törvényes képviselő, vagy az általa megjelölt személy tartózkodhat azzal, hogy egy kiskorú mellett csak egy szülő és egymást NEM váltogathatják. Szülő nő mellett egy nagykorú személy a vajúdás és a szülés időtartama alatt folyamatosan tartózkodhat.
A beteg által megadott személy a beteg és az önmaga egészségének védelmében naponta legfeljebb két alkalommal kezdeményezheti a látogatást.
A kapcsolattartás jogának gyakorlása előtt kérjük, hogy az adott osztályon, telefonon érdeklődjön az aktuálisan érvényes szabályokról.
Betegdokumentáció igénylése:
Kizárólag elektronikus úton történhet a gyulai tagkórház esetében a titkar@bmkk.eu, a békéscsabai tagkórház esetén a titkarbcs@bmkk.eu e-mail címen.
Megértésüket és együttműködésüket köszönjük!
Forrás: https://bmkk.eu/informacio/
A koronavírus fertőzéssel és járvánnyal kapcsolatos további információt a koronavirus.gov.hu honlapon kaphatnak.