Az emberi kapcsolatok, családi kötelékek fellazulásának egyik nagyon súlyos társadalmi következménye az idősekkel szemben elkövetett bűncselekmények szaporodása. Rendőrségi adatok szerint 2012-ben emelkedett a 60 évnél idősebb áldozatok száma az előző évhez képest.Ű
Ki válhat bűncselekmény áldozatává?
Természetesen bárki, de a szakemberek kiemelnek néhány tényezőt, ami hozzájárul ahhoz, hogy valaki ellen bűntettet kövessenek el. Ilyen pl. a kiszolgáltatottság, óvatosság hiánya, gondatlanság, hiszékenység, egyedüllét, védekezésre képtelen állapot. A felsorolás alapján nem csoda, hogy az idősek és nyugdíjasok kiemelt célpontjai a bűnözőknek.
Milyen veszélyeknek vannak kitéve idős embertársaink?
Az időskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények legnagyobb része elsősorban lopás (pl. besurranásos lopás, trükkös lopás, kórházi lopás), csalás és rablás.
Öt javaslat a besurranásos lopások megelőzésére
– A bejárati ajtót akkor is tartsa zárva, ha otthon tartózkodik! Ha csengetnek, ellenőrizze, hogy ki keresi. Szereltessen rácsot az ablakra.
– Ne tárja ki az ajtaját idegennek!
– Kérjen igazolványt, azonosítsa az illetőt, de közben figyeljen rá, hogy ne engedje be a lakásba.
– Ne tartson otthon 100 ezer Ft feletti összeget, értékeit pedig zárja el biztonságos helyre!
– Igyekezzen jó viszonyban lenni szomszédjaival, és figyeljenek egymásra.
Gondolta volna?
Az ingyenes orvosi vizsgálatot, ajándékcsomagot ígérő termékbemutatókkal is érdemes vigyázni. Sajnos sok esetben a gyanútlan érdeklődő megfélemlítésétől sem riadnak vissza a szélhámosok. Olyan is előfordult már, hogy vészjósló, hamis értékeket tartalmazó “orvosi lelettel” próbálták rábírni az illetőt a többszázezer vagy akár többmilliós “csodaműszer” megvásárlására.
Figyeljünk egymásra, különösen figyeljünk az idős emberekre!
Máténé Kiss Mária
aljegyző